SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için 
tıklayın

7 Ağustos 2012 Salı

İnternetten emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

İnternetten Emeklilik Başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için internetten emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı.


Böylece yılda ortalama 606 bin yazılı belgeli işlem ortadan kalkacak. SGK, yeni sistemi uygulamaya 25 Temmuz’dan itibaren başladı. Kamuoyuna da bu hafta açıklayacak.


Vatan Gazetesi'nden Gülümhan Gülten'in haberine göre; emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) SMS’li emeklilik sistemini başlattı. SGK’nın uygulamaya soktuğu yeni sistemle, SSK ve Bağ-Kur’lular artık internetten emeklilik başvurusu yapabilecek.


Başvurunun sağlıklı bir şekilde sisteme girmesiyle SGK, sigortalıya ‘Başvurunuz kabul edildi’ diye SMS gönderecek. Böylece işlemler resmi olarak hemen başlamış olacak. Yeni sistemle yılda ortalama 606 bin yazılı belgeli işlemin ortadan kalkacağı hesaplanıyor. SGK Başkanlığı, yeni sistemi 25 Temmuz tarihinde resmi olarak başlattı. Kamuoyuna da bu hafta açıklayacak.

Yazılı başvuru kalktı

SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.


SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.


İşlemler hemen başlayacakSSK ve Bağ-Kur’luların emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için yaptıkları başvuruya “tahsis talep başvurusu” deniliyor. Bu başvurunun tarihi, aylık başlangıç tarihi açısından büyük önem taşıyor. Başvuda birkaç gün gecikilmesi halinde bile aylık bağlanması bir ya da iki ay gecikebiliyor. Bu yolla başvuruların hemen SGK kayıtlarına girerek, aylık bağlama işlemlerinin bir an önce başlaması hedefleniyor.

Başvurular e-devlet şifresiyle yapılacak

Yeni sistemde internet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak. Buna göre başvurular e-devlet şifresiyle, SGK internet sitesinden ya da e-devlet portalından yapılabilecek. Buna göre, ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’, ‘Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler’, ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi’ seçeneklerine sırasıyla girilecek.


Söz konusu seçeneklerden giriş işlemi tamamlandıktan sonra ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nin ‘Barkod numaralı’ dökümü yine internet ortamında sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınacak. Başvuru tamamlandığında SGK, başvurunun alındığına dair kişiye SMS gönderecek. İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

SGK, yılda 606 bin kağıtlı işlemden kurtulacak

SGK, kuruma doğrudan ya da posta yoluyla gelen talep belgelerinin sayısal değeri konusunda işleyiş nedeniyle tam bir istatistik oluşturamıyor.


Çünkü sistem gereği sadece aylık bağlananların sayısı alınıyor ve talebi reddedilenler ile işlemleri sonuçlandırılmamış olan talepler manyetik ortamda tutulmuyor. Böylece SGK sadece aylık bağlananların istatistiğini tutabiliyor. Yeni sistem, tüm başvuruları da istatistik olarak belirlemiş olacak. Mevcut sistemde SSK için aylık ortalama 30 bin, Bağ-Kurlu’lar için ise 15 bin gelir ve aylık bağlandığını gösteriyor.


Evlenme ve cenaze ödeneklerinde ise evlenme ödeneği olarak aylık ortalama 1.500 kişiden talep belgesi alındığı bu rakamın cenaze ödeneklerinde ortalama 4.000 kişiye ulaştığı görülüyor. Böylece toplam başvurular açısından yılda 606 bin yazılı işlem ortadan kalkmış olacak. CNN TÜRK


www.emeklilikhaber.com tanıtım ve tavsiye mesajı:
 
Değerli arkadaşım;

Bu e-postayı size faydalı bir siteyi duyurmak için gönderiyorum.

Sigortalı çalışıyorsanız  yeni SGK haberlerini günlük olarak yayınlayan bir site var. 

Düzenli olarak önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz. 

Ayrıca İş arkadaşlarınızın ve tanıdıklarınızın önemli SGK gelişmelerinden
haberdar olmalarını istiyorsanız onlara bu siteyi tavsiye ediniz. 

Ziyaret İçin Tıkla www.emeklilikhaber.com 
RSS Aboneliği http://feeds.feedburner.com/emeklilikhaber 

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri
Değerli ziyaretçi;
Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ileSSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.
SGK Emeklilik İşlemlerinde 4D Hizmet Modeli Nedir?
 Doğru Hesaplama
Doğru Başvuru
Doğru Takip
Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız.

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir. Hizmetimiz Ücretlidir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?
Değerli ziyaretçi;
SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.
Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.
SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.
Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.
Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.
En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.
Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır. 
Emeklilik Sorunlarınız İçin Yazın. Hizmetimiz ücretlidir.
    Ali ÖZTÜRK Ekonomist
    Sorularınız İçin Yazın: